Ђачки парламент Прве крагујевачке гимназије је први ђачки парламент у Србији. Основан је 9. септембра 2003. године. Кроз нашу организацију је прошло више од 500 ученика, који су подељени у тимове шодно њиховим интересовањима: министарство унуштрашњих послова, министарство културе, министарство иностраних послова, ПР тим, техничка подршка и министарство финансија. Премијер Ђачке владе се бира на Ђачкој скупштини, на овогодишњим изборима за премијера је изабран Живановић Лазар.
parlament

Ђачки парламент Прве крагујевачке гимназије својим деловањем покрива области интересовања средњошколаца Крагујевца. Најважнији пројекти које смо реализовали су „Хоћу-Нећу баш тај факултет“, „Ецо Стреет Партy“ и ,,Корацима младих" .У сарадњи са ученичком организацијом Сопче учествујемо у организацији Позоришних сусрета ученика гимназија Србије. Наши чланови су волонтирали на пројекту „У име детињства“ организације УМЕ, као и „Очистимо Србију“. Гости наших трибина су били Борис Тадић, Славица Ђукић Дејановић, Мирко Цветковић, Чедомир Јовановић, Радован Јелашић, Вук Јеремић, Драган Ђилас, Драгољуб Мићуновић, Снежана Самарџић Марковић, Дарко Рундек, Миле Кекин, Милан Калинић, Весна Дедић, Јелена Бачић Алимпић, Марко Шелић – Марчело, амбасадори Аустрије, Словеније, Пољске и Америке. Имали смо предавање политикологије професора са George Town-а Sam Potolicco, Обамине саветнице за високо образовање Marine  McCarthy и Joseph McCarthy. Ове године гост насих трибина био је министар просвете и технолошког развоја, Срђан Вербић и надамо се сарадњи са јос већим бројем њих. На годишњем нивоу организујемо спортске турнире за ученике наше школе, најпопуларнији су у фудбалу и кошарци, а поред њих у стоном тенису и одбојци. У последњих пар година смо посетили Народну скупштину Републике Србије, медијску кућу Б92, Државну безбедност, разне спортске догађаје, ђачке парламенте широм Србије, као и неке у иностранству. Организујемо оцењивање професора на годишњем нивоу путем евалуације коју попуњавају сви ученици наше школе. Бавимо се организацијом хуманитарних вечери, хуманитарних представа, прикупљања старих ствари, културних догађаја, концерата и журки. Велики број акција има еколошки карактер ("Eco Streef party", ''Млади у екологији''), волонтирали смо у оквиру акције Министарства животне средине и просторног планирања ''Очистимо Србију'', организовали смо прикупљање електронског отпада.

parlament 2

Sve aktivnosti Djačkog parlamenta možete pratiti na njihove dve fejsbuk stranice ovde ili ovde.