Ове године навршило се 30 година Такмичења лингвистичких секција. Прво проглашење било је 1991. године за рад у претходној школској години. На 61. Републичком зимском семинару (фебруар 2020. године) додељене су награде за 30. Републичко такмичење. Ове године желели смо да анализирамо рад у претходних 30 година и да на 62. Републичком зимском семинару наградимо најбоље наставнике који су улагали велике напоре и залагали се у припремању ученика за ово такмичење.
Марио Бадјук, професор српског језика и књижевностиу Првој крагујевачкој гимназији , почетком 2021.године добио је две награде чиме је потврдио успехе које постиже годинама у свом професорском раду. Од Друштва за српски језик и књижевност Србије, поводом 30 година Лингвистичког рада, уврштен је у 18 најбољих професора лингвистике у Србији, а међу награђеним професорима је и колегиница Мирјана Арнаут, уз коју и колегу Његоша Гребовића води успешно Лингвистичку секцију Прве крагујевачке гимназије.
ТАКМИЧЕЊЕ УЧЕНИКА СРЕДЊИХ ШКОЛА ИЗ КЊИЖЕВНОСТИ у школској 2020/21. години (награда за најуспешније писмене задатке) Друштво за српски језик и књижевност Србије, бавећи се унапређивањем књижевне и језичке културе, спроводи такмичење из књижевности у изради најбољег школског писменог задатка. Уводећи ово такмичење у школе, Друштво је сматрало да у тематику такмичења, поред књижевних тема, треба увести и оне којима се обележавају годишњице и јубилеји значајних писаца и културних догађаја који ће својом актуелношћу подстицати развијање и богаћење изражајних могућности ученика. Циљ такмичења је усавршавање писмености и подстицај на свестраније и дубље проучавање књижевне уметности. Такмичење из књижевности улази у групу оних такмичења која факултети вреднују на класификационим испитима. Теме се утврђују у сарадњи са Катедром за српску књижевност са јужнословенским књижевностима Филолошког факултета у Београду, задаци се пишу на редовним часовима, а најбоље задатке из школа прегледа Републичка комисија у чијем су саставу професори Филолошког факултета и сарадници Друштва.
Према Пропозицијама, ово такмичење није обавезно за све школе, нити за све разреде, ни за сва одељења у школи, па ни за све ученике у једном одељењу. Задаци се раде као други школски писмени задатак искључиво на утврђене теме, у свескама за писмене задатке које професор прегледа, исправља, оцењује, образлаже оцену и потписује пуним именом и презименом. Понуђене теме нису везане за поједини разред, већ наставници одлучују коју тему ће дати у ком разреду. Стручни активи бирају два рада из школе и шаљу их Републичкој комисији до 15. децембра текуће године.
Ове године такмичење је посвећено обележавању два јубилеја: 200 година од рођења Фјодора Михаиловича Достојевског и 100 година од рођења Добрице Ћосића, а ученици ће имати прилике да одаберу и једну од две шире постављене теме, посвећене народној књижевности или лирској песми, одабраној по сопственом нахођењу.
Такмичење обухвата израду другог школског писменог задатка на једну од следећих тема.
Народна књижевност као вечита инспирација литерарних стваралаца
Речено и неречено у једној лирској песми
„Ништа на свету није теже од искрености и нема ништа лакше од ласкања” (Достојевски)
Корени Добрице Ћосића
Ученица Петра Костић, ментор професор Марио Бадјук, освојила је прво место у Србији за најбољи други писмени задатак из књижевности.
Ова два успеха на тренутак су занемарила стандардне вести о корони и донеле признање ученику, наставницима, Првој крагујевачкој гимназији, као и граду.