Историјат и знаметните личности

defaultcover.jpg

Историјат школе

ИСТОРИЈАТ ШКОЛЕ

Прва крагујевачка гимназија је основана 1833.године као прва гимназија у Кнежевини Србији. У својој историји дугој скоро два века пролазила је кроз многе успоне и падове, доживљавала успехе и трагедије делећи судбину народа и државе. Била је и остала споменик српске културе и духовности, њеног прегалаштва и дугог трајања.

ЗНАМЕНИТЕ ЛИЧНОСТИ

У периоду 190 година постојања Прве крагујевачке гимнзије многе истакнуте личности су похађале ову школу, били њени професори и директори. Поменућемо неке од њих: Димитрије Исаиловић, писац уџбеника, њен први директор, Антоније Николић, први ректор Лицеја, политичари и државници Филип Христић, Јован Мариновић, Никола Пашић, војсковође Радомир Путник, Живојин Мишић, Степа Степановић, Милоје Павловић и Лазар Пантелић, професори стрељани са својим ђацима 21.октобра 1941.године, Светозар Марковић, зачетник социјалистичких идеја код нас, Сима Марковић, први секретар КПЈ, песници Ђура Јакшић, Јован и Војислав Илић, књижевници Радоје Домановић, Светолик Ранковић, Стеван Јаковљевић, Сима Лозанић, први ректор Универзитета у Београду, Софија Ђорђевић, прва матуранткиња у Србији, Боривоје Дробњаковић, етнолог, Драгослав Срејовић, археолог, Андреј Митровић, историчар, Никола Кока Јанковић, вајар, глумци Мија Алексић, Љуба Тадић, Горица Поповић, писац Видосав Стевановић.

Желиш да будеш део прве гимназије у Србији

Сазнај више о упису